Zdrowe ucho

Zdrowe uszy psa pozostają czyste bez żadnej pomocy z naszej strony. Epizody zapaleń ucha mogą upośledzać fizjologiczny mechanizm samooczyszczania kanału słuchowego. Dowiedz się, w jaki sposób można wspomóc ten proces. 

Przewód słuchowy to cylindryczne przedłużenie skóry z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Komórki skóry dojrzewają i odrywają się co około trzy tygodnie. Ponieważ proces ten jest intensywniejszy w przewodzie, ucho posiada mechanizm samoczyszczący, który obejmuje produkcję woskowiny (inaczej nazywanej woszczyną). Komórki skóry przemieszczają się na zewnątrz i przenoszą woskowinę, mikroorganizmy, które zwykle znajdują się na powierzchni skóry, oraz wszelkie ciała obce, które muszą zostać usunięte, w kierunku otworu ucha, podobnie jak podajnik taśmowy. 

Dzięki temu pies z łatwością może sam czyścić sobie uszy.


 

Samooczyszczanie jest ważne - jeśli okolice błony bębenkowej są pokryte woskowiną i komórkami naskórka, pies może nie słyszeć zbyt dobrze – a zmysł słuchu jest dla niego niezwykle ważny.

Kiedy, ze względu na toczący się proces zapalny i obecny obrzęk, mechanizm samooczyszczania ucha zawodzi, zabrudzenia i woskowina zaczynają gromadzić się w nadmiernych ilościach, tworząc idealne  warunki dla bakterii i drożdżaków (czyli fizjologicznej mikroflory skóry) do namnażania się oraz przerostu.  

Obejrzyj film przedstawiający jak czyścić uszy psa.

W uszach zdrowych psów występuje wiele drożdżaków i bakterii, co uznaje się za stan zupełnie normalny, jednak kiedy równowaga środowiska przewodu słuchowego zostanie zachwiana, może dojść do przerostu wymienionych drobnoustrojów, co skutkuje powstawaniem kolejnymi nieprawidłowości. Przerost drobnoustrojów nie jest zaraźliwy i nie przenosi się na pozostałych domowników.   

W przypadku nawracających stanów zapalnych lub w sytuacji kiedy wdrożenie terapii opóźnia się, w kanale słuchowym mogą rozwijać się zmiany o charakterze przewlekłym, sprawiając, że leczenie stanu zapalanego ucha staje się trudniejsze. To z kolei sprzyja przemieszczaniu się oportunistycznych bakterii ze skóry w głąb kanału słuchowego i może skutkować zapaleniem ucha środkowego, a nawet wewnętrznego, przysparzając wielu cierpień Twojemu psu i Tobie.

Aby znaleźć idealny preparat do czyszczenia ucha dla Twojego psa i zadbać o zdrowie uszu oraz dobre samopoczucie zwierzęcia, nawiąż współpracę ze swoim lekarzem weterynarii.

Nagranie wideo przedstawiające krok po kroku:

  • Dlaczego tak ważną rolę odgrywa znane psu i spokojne otoczenie
  • Dlaczego, przed użyciem, należy podgrzać butelkę z preparatem do czyszczenia uszu
  • Jak przeprowadzić czyszczenie uszu, korzystając z praktycznych wskazówek i trików
  • Co daje czyszczenie kanału słuchowego, polegające na rozbijaniu woskowiny i zabrudzeń.

Obejrzyj film przedstawiający jak czyścić uszy psa.

W zdrowych uszach psa znajduje się  sporo drożdżaków i bakterii - jest to normalne, ale jeśli środowisko nie jest zrównoważone, mikroorganizmy te mogą występować w nadmiarze i powodować dalsze zakłócenia w przewodzie słuchowym. Przerost drobnoustrojów nie jest zaraźliwy i nie przeniesie się na innych domowników.

Przy nawracającym zapaleniu ucha lub przeoczeniu choroby w przewodzie słuchowym mogą rozwinąć się przewlekłe zmiany, które utrudnią leczenie zapalenia ucha. To może umożliwić inwazję ucha oportunistycznymi bakteriami środowiskowymi, a także zajęcie dalszych elementów ucha – ucha środkowego, a nawet ucha wewnętrznego, co spowoduje poważne kłopoty zarówno dla psa, jak i dla Ciebie.

Sprawdź ofertę płynów do czyszczenia uszu dla psa

SPRAWDŹ

keyboard_arrow_up