Istota wizyt kontrolnych –
czy naprawdę muszę przyjść ponownie na wizytę?


Po rozpoznaniu choroby i uzgodnieniu planu leczenia lekarz prawdopodobnie uzgodni z Tobą termin wizyty kontrolnej, z których pierwsza odbywa się zwykle po około tygodniu.

Wizyty kontrolne umożliwiają przeprowadzenie wielu ważnych działań:

Mamy nadzieję, że odpowiedź brzmi „bardzo dobrze”, ale jeśli nie, można to wykryć i omówić na wczesnym etapie. Możesz nawet robić notatki w trakcie leczenia, aby podzielić się nimi z lekarzem.

Lekarz weterynarii ponownie zbada psa, jego ucho i prawdopodobnie powtórzy cytologię. Dzięki temu wiadomo będzie, czy stan zapalny/zakażenie ustępuje zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nie, plan zawsze można zmienić.

Lekarz weterynarii będzie również chciał sprawdzić, czy lek działa prawidłowo. Jeśli podajesz leki w domu, lekarz weterynarii może zapytać, czy nie sprawia Ci to trudności. Masz możliwość wyrażenia opinii i przedstawienia wszelkich wątpliwości lub wskazania trudności. Bądź szczery z lekarzem weterynarii - czy istnieje potrzeba zmiany strategii leczenia?

Prawdopodobnie masz wiele nurtujących pytań dotyczących stanu uszu psa. Ta wizyta daje możliwość znalezienia odpowiedzi. Żadne pytanie nie jest zbyt błahe, a lekarz weterynarii z pewnością już wcześniej słyszał te wszystkie pytania!

Plany długoterminowe – dokąd zmierzamy?

W większości przypadków zapalenia ucha występuje główny czynnik, który doprowadził do wystąpienia choroby. Czasem problem można rozwiązać szybko, np. usunąć kłos trawy z przewodu słuchowego lub podać odpowiednie leki na pasożyty obecne w uchu, ale w większości przypadków problemem może być alergia. Dodatkowo sprawę może komplikować niekorzystny kształt ucha (małżowiny usznej) bądź częste kąpiele.

Wczesna interwencja jest niezwykle korzystna. Jeśli szybko dowiesz się, jaka jest rzeczywista przyczyna stanu uszu psa, Ty i lekarz weterynarii znajdziecie trwałe rozwiązanie, na którym skorzysta każde z Was. Może to obejmować regularne stosowanie środków do czyszczenia czy kropli przeciwzapalnych do uszu.

To będzie równoznaczne z ograniczeniem bólu u psa oraz poczuciem zrozumienia u Ciebie – co sprawi, że będziesz dokładnie wiedział co i kiedy robić.

keyboard_arrow_up